σε ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου συνάδελφε.

Ωστόσο, θέλω να σε ρωτήσω μιας που σίγουρα έχεις μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα. Έστω ότι ρωτάω στην ΥΔΟΜ που ανήκει για το αν νομιμοποιείται κομμάτι κτιρίου -- για να βγει άδεια και να σηκωθεί ένα μέτρο παραπάνω, και μου λένε πως γίνεται, αυτό που εγώ θέλω να σηκώσω ένα μετρο είναι με τσιμεντόλιθο και έχει στέγη από ελενίτ. Οπότε γίνεται υποθέτω. 1)Σε αυτήν την περίπτωση θα πρόκειται για άδεια προσθήκης και αντικατάστασης στέγης? και 2)οι μελέτες που θα χρειαστούν θα είναι : αρχιτεκτονική μελέτη,/στατική μελέτη? για τη νέα στέγη?/ αλλά και κενακ?, μηχανολογικά κλπ 59τ.μ. είναι.

3)Όσον αφορά τη σύνδεση των δύο κτιρίων, θα μπορύσε δηλαδή να πάει και το 2ο για νομιμοποίηση αρκεί να ενωθεί με το 1ο με ένα στεγαστρο πχ? ή και με μία πέργκολα, ώστε να μην προσμετρηθεί ως ημιυπαίθριος?

Κάποιος μου είπε μόνο για παθητική πυροπροστασία και αρχιτεκτονικά. Δεν ισχύει?

Η γνώμη των εμπειρότερων είναι σημαντική. Γιαυτό και θα σε ακούσω όσον αφορά τη δήλωση με το νέο νόμο που θα βγει, αν και δεν έχουν πει τίποτα για τα εκτός σχεδίου. Ελπίζω να συμπεριλαμβάνονται...Ξέρεις κανείς πότε θα βγει?